728 x 90

بازگشایی مدارس با پر کردن کیسه مافیاهای نظام

گرانی لوازم التحریر
گرانی لوازم التحریر

یکی از سرقتهای جبران‌ناپذیر نظام آخوندی، ربودن بوی کتابهای نو و دفتر و قلم های شروع سال تحصیلی از رویا های کودکان است. چهرهٔ افسرده پدران و مادران در برابر فرزند که توان خرید لوازم التحریر او را ندارند تصویری تکراری در فروشگاه‌های لوازم التحریر شده است.

یک فروشنده لوازم التحریر در رابطه با گرانی و فضایی که وجود دارد گفت: «خرید یه مدت ذوق و شوق داشت آی لوازم التحریر خریدیم ولی الآن میان افسرده میشن. مخصوصاً آنهایی که مهد کودکی دارن برای مهد کودک چیزای خیلی سنگین میدن. هیچی نخرن میشه پونصدتومن ششصدتومن».

امسال اما به‌رغم وعده وعید های رئیسی جلاد برای کنترل قیمتها، یک‌باره قیمت‌ها جهش کردند، اول از همه خود دولت قیمت‌ها را بالا برد.

تلویزیون شبکه خبر رژیم روز ۲۸شهریور در مورد افزایش شهریه مدارس غیردولتی گفت: «مدیر کل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش از افزایش میانگین ۳۲درصدی شهریه مصوب مدارس غیردولتی خبر داد».

با علنی شدن خیز رژیم برای کشاندن دانش‌آموزان به مدارس، مافیاهای قلم و دفتر، کیف و لباس برای غارت مردم به خط شدند.

یک هموطن: «خیلی گرونه والله، قبلاً می‌آمدیم با این پولی که الآن خرید کردیم یه عالمه دفتر و اینا ولی الآن هیچی، هیچی نتونستیم بخریم. مردم دیگه اصلاً خرید نمیان بکنند. اگر هم بیان بکنند در حد یه دونه دوتا... قیمت‌ها اصلاً روزبه‌روز داره افزایش پیدا می‌کنه. از برج یک تا الآن دوبار گرونی شده. مثلا یه ماژیک معمولی اسنومن شده جینی ۱۷۰هزار تومن. ۱۸۰هزار تومن در حالی که اگه در حالت عادیش وارد بشه ۸۰، ۹۰هزار تومنه».

روزنامه جهان صنعت ۲۷شهریور تصویر وحشتناک تری از واقعیت را به نمایش گذاشت و نوشت: «مدارس در شرایطی باز می‌شوند که میلیون‌ها دانش‌آموز ایرانی به علل گوناگون، توانایی تحصیل ندارند. و شرایط موجود تعداد بیشتری از دانش‌آموزان را از مدرسه و درس بیرون کشیده و به صف کودکان کار و کودکان خیابانیمی‌فرستد. چرا که قیمت کتاب‌های درسی، ۲۵درصد نسبت به سال قبل گران شد،

قیمت کتاب‌های درسی دوره اول ابتدایی، ۲۹هزار و ۵۰۰تومان،

و قیمت کتاب درسی دانش‌آموزان پایه پنجم، حدود ۱۰۰هزار تومان!

قیمت یک دفترچه ۴۰برگ، ۲۲هزار تومان!

لباس فرم دبستانی حداقل دویست هزار تومان!

قیمت ارزان‌ترین کیف مدرسه ۲۵۰هزار تومان!

به این ترتیب، قیمت مجموعه نوشت‌افزار ضروری برای یک دانش‌آموز ابتدایی،

حداقل دو میلیون تومان است!

این مبلغ پایه برای دانش‌آموزان «بعد دبستانی» حداقل سه میلیون تومان می‌شود!

دانش‌آموزانی که امکان آموزش آنلاین ندارند، یعنی اساساً فرزندان کارگران و دیگر دستمز‌دبگیران، باید در کلاس حضوری حاضر شده و آماده ابتلا به کرونا شوند».

همین روزنامه حکومتی در همان روز در مطلب دیگری تحت عنوان «فاجعه‌ای در راه است»، نوشت: «قیمت کتاب‌های درسی دوره اول ابتدایی ۲۹هزار و ۵۰۰تومان یا برای کتاب درسی دانش‌آموزان پایه پنجم ۱۰۰هزار تومان قیمت تعیین شده است. با این حساب برای فرستادن هر نوجوانی به مدرسه، خانواده باید هزینه‌ای بالغ بر سه میلیون تومان را تقبل کند. در حالی‌که با توجه به عوارض اقتصادی ناشی از شیوع کرونا- بیکاریهای ناگزیر و گرانی مایحتاج عمومی ناشی از تورم و کاهش ارزش ریال، میلیون‌ها تن از اقشار جامعه در سراشیب طبقاتی به جمع بیکاران و نیازمندان پیوسته‌اند».

واقعیت این است که کدام بحرانی است که مافیای غارتگر حکومتی از آن برای خود کیسه ندوزد؟

اینجا هم همین مافیا به اعتراف تلویزیون رژیم کارش را می‌کند: «یک سؤال که پیش میاد پارسال هم که دمدمای مهرماه و موقع ثبت نام گفتید که مدارس می‌خواد باز بشه، مردم رفتند ثبت نام کردند پول دادند بابت کلاسها، سرویس‌ها لباس و غیره بعد دو هفته کلاس‌ها تشکیل شد و دیگه هیچ کلاس نبود و اون پولها سوخت شد. الآن که دارید این حرفها را می‌زنید فکر جیب مردم را هم می‌کنید. الآن که این حرفها را می‌زنید همهٔ مدارس پول حسابی را از مردم می‌گیرند. پول یک دورهٔ کامل کلاسها را از مردم می‌گیرند و میگن ما حتماً کلاسهایمان برگزار می‌شود و تا آخر ماجرا» (تلویزیون شبکه ۵ رژیم ۷ شهریور۱۴۰۰).

آری، در دیکتاتوری آخوندها، حتی در شرایط کرونایی و تهدیدی که برای جان دانش‌آموزان وجود دارد، مافیای حکومتی کارش را می‌کند و بدین ترتیب هم درس و تحصیل را اسباب کشاندن مردم به میدان مین کرونا کرده و هم جیب مردم را غارت می‌کند تا شاید چند نفس بر عمر ننگین نظام فاسد آخوندی بیفزاید.

البته همین دانش‌آموزان در قیامها و اعتراضات سالهای اخیر علیه خامنه‌ای و نظام آخوندی نشان دادند که رژیم از این تمهیدات جنایتکارانه نهایتاً طرفی نخواهد بست و لاجرم در برابر مردم ایران و جوانان غیور و شورشی‌اش زانو خواهد زد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات