728 x 90

خونها پنهان نمی‌مانند؛ هم‌چنان که جنایت

خون‌ها پنهان نمی‌مانند
خون‌ها پنهان نمی‌مانند

قتل‌عام تابستان ۶۷ که گاه از آن با تعابیری مانند «قتل‌عام ۶۷» یا «کشتار تابستان ۶۷» یاد می‌شود، بزرگترین کشتار زندانیان سیاسی بعد از جنگ جهانی دوم نام گرفته است. در این نسل‌کشی، فقط با یک دستخط از خمینی، ۳۰۰۰۰زندانی بی‌دفاع به‌دار آویخته شدند. به‌قول احمد شاملو در شعر «ابراهیم در آتش»، سرنوشت آن ۳۰۰۰۰ را «بتی رقم زد که دیگران می‌پرستیدند؛ بتی که دیگرانش می‌پرستیدند».

آری، تنها جرم آنان این بود که نمی‌خواستند خدایگان کذاب و بزرگ‌بت جاگرفته در حدقهٔ ماه را باور کنند. آنها نمی‌خواستند به حقیقت چشمان خود دروغ بگویند و در برابر جلادی کرنش کنند که به ناحق «امام مستضعفان جهان!» نام گرفته بود.

آنان فقط به جرم دفاع از شرف یک نام حلق‌آویز شدند؛ مجاهد خلق.

اما فجیع‌ترین بعد این قتل‌عام آن است که در اختناق ناشی از سرکوب افسارگسیخته و در سانسور بی‌شکاف، اخبار مربوط به این نسل‌کشی تا سالیان از افکار عمومی مخفی نگاهداشته شد. اجساد حلق‌آویزشدگان با کامیون‌های مخصوص و شبا‌نگاه از زندان به‌طور مستقیم به محل‌های پرت برده شده و در گودال‌های بزرگ و با لودر به خاک سپرده شدند.

قتل‌عام‌کنندگان یعنی سردمداران کنونی رژیم و شکنجه‌گران و پاسداران گوش به فرمان آنان، بر آن بودند از اساس چنین کشتاری را منکر شوند. آنها می‌خواستند هیچ خبری به بیرون از زندان درز نکند. در بسیاری از جاها روی مزار جمعی شهیدان را آسفالت کرده و اقدام به ساختمان‌سازی بر روی آنها کردند اما مگر می‌شد و مگر می‌شود جنایتی به این بزرگی را در تاریخ ایران کتمان کرد؟!

از هنگامی که جنبش دادخواهی خون شهیدان قتل‌عام با فراخوان مریم رجوی اوج تازه‌ای گرفت تاکنون شواهد، اسناد و مدارک زیادی به دست آمده؛ جدیدترین آنها یک پیام تصویری از یک کانون شورشی است.

ما در اینجا این پیام را به نوشتار تبدیل کرده‌ایم.

برای پی بردن به محل‌ خاکسپاری شهیدان قتل‌عام و آدرس‌های اشاره‌شده در متن، دیدن فیلم آن ضروری است.

 

پیام تصویری کانون شورشی رشت از اشرف

«به نام خدا و به نام خلق قهرمان ایران

سلام و درود می‌فرستیم به شهدای مجاهد خلق.

مردم عزیز ایران!

تصاویری که برای شما ارسال خواهیم کرد حاصل تلاش و تحقیقات گستردهٔ کانون شورشی اشرف در رشت است. ما موفق شدیم با استفاده از شواهد و قرائن و شاهدان عینی، محل خاکسپاری پیکرهای مقدس مجاهدین خلق را در قتل‌عام سال ۶۷ پیدا و برای شما ارسال کنیم.

اینجا گورستان تازه‌آباد رشت است؛ گورستانی نسبتاً بزرگ در میدان جانبازان.

اینجا ۳در دارد، یک در ورودی که همان در اصلی حساب می‌شود و در سمت میدان جانبازان واقع شده، در دیگری که به این منطقه باز می‌شود در سمت پمپ بنزین(سمت راست) قرار دارد و در وسط که دیده نمی‌شود اما در اینجا قرار دارد.

شهردار خبیث رشت پل عابر پیاده را آورده اینجا نصب کرده(جلوی در ورودی وسط). چرا؟ چون اینجا جایی است که مردم نباید از اینجا بروند. دلیلش را عرض می‌کنم تا ببینید چه جنایتی کرده‌اند. این مسیر مستقیم را در نظر داشته باشید و این بنا را ببینید در کجا آمده‌اند نصب کرده‌اند.

چرا این مسیر را کور کرده‌اند؟

در سال ۶۷ رژیم سفاک و خون‌خوار آخوندی ۳۰هزار زندانی سیاسی را قتل‌عام کرد و شهدای رشت را ـ که در قتل‌عام به‌دار آویخته شده‌اند ـ به تازه‌آباد رشت آورد و در این مسیری که داریم می‌رویم، در آن منطقه که با شما آمدیم دفن و پنهان کرد. ما از شاهدان عینی و مدارکی استفاده کرده‌ و به اثبات رسانده‌ایم که پیکرهای مقدس شهدای خلق را در این منطقه دفن کرده‌اند. ببینید مسیر را مستقیم باید بیایید تا انتها. دیوار را می‌بینید اینجا، (منطقهٔ سمت راست)، جایی است که ۲ الی ۳گودال بزرگ کنده‌اند، پیکرهای مقدس شهدای خلق ما را روی هم ریخته و این چاله‌ها را پر کرده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که رویش را بتون کرده‌اند و بعد از بتون‌ریزی روی آن خاک و نخاله ریخته‌اند تا آثار این جنایت بزرگ گم شود و کسی بویی نبرد. ولی خوب همه می‌دانند که ماه پشت ابرها پنهان نمی‌ماند و این قضیه لو رفته است. برای این‌که در مجامع بین‌المللی و حقوق‌بشر گرفتار نشوند، آمده‌اند این جا را قطعه‌قطعه قبر درست کردند و فروختند به مردم که مثلاً گم کنند آثار و علائم را. مردم آمدند و خریدند بدون این‌که بدانند اینجا چه خبر است.

...

ببینید اینجاست. تمام قبرهایی که در این منطقه قرار دارند از سال ۷۲ به بعد است... قبل از ۷۲ این منطقه را نفروختند؛ نتوانسته‌اند بفروشند و بعدها دیده‌اند قضیه خراب می‌شود و دارد لو می‌رود این منطقه را قطعه‌قطعه کرده و فروختند به مردم.

مردم ایران!

بدانید شهدای عزیز و گران‌قدر مجاهد خلق در این قطعه آرمیده‌اند و به‌زودی باعثان و بانیان این جنایت به‌شدت مجازات خواهند شد.

ما از شهادت نمی‌هراسیم.

فضل‌الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما

سلام به شهدای مجاهد خلق».

 

اطلاعات جدید از محل دفن قتل‌عام‌شدگان ۶۷ - گورستان تازه‌آباد رشت