728 x 90

سومین اعتصاب «چند استانی» معلمان

سومین اعتصاب «چند استانی» معلمان
سومین اعتصاب «چند استانی» معلمان

روز پنجشنبه ۲۵بهمن ۹۷فرهنگیان آزاده کشور چهارمین اعتصاب «چنداستانی» خود را برگزار کردند.

بنا بر اطلاعیه‌هایی که روزهای پیش از سوی تشکل‌های صنفی معلمان منتشر شده بود قرار بود این تجمع‌های اعتراضی در ۶استان کشور برگزار گردد.

فراخوان فرهنگیان آزاده به اعتصاب چند استانی

فراخوان فرهنگیان آزاده به اعتصاب چند استانی

 

درصدر خواسته‌های معلمان، آزادی همکاران دستگیر شده‌اشان قرار دارد.

تجمع‌کنندگان تابلویی در دست دارند که روی آن نوشته شده است: در مملکتی که معلمش زندانی است باید خون گریست.

یکی دیگر از محورهای اعتراضی معلمان، حاکی از مقابله آنان با طرح ضدانسانی «معلم تمام وقت» است. طرحی که به‌ناحق و ظالمانه معلمان زحمتکش مملکت را «پاره وقت» تلقی کرده و خواهان بیگاری کشیدن از معلمان در ساعتهای خارج از زمانبندی‌های متعارف قانون استخدام کشوری است. در این طرح که تلاش شده به اسم اضافه کاری، مشروع نشان داده شود، ضمن بیگاری کشیدن از معلمان، راه را بر استخدام تقریباً ۱۵۰هزار نفر معلم مورد نیاز آموزش و پرورش بسته می‌گردد.

این در حالی است که در جریان جنگ ضدمیهنی نیز «دو ساعت تدریس مجانی» معلمان را ابتدا با عنوان «تدریس افتخاری» وارد وظایف معلمان کردند و سپس همان را به‌صورت یک «قانون؟!» که مشمول هیچ دستمزدی هم نمی‌گردد، به معلمان کشور تحمیل نمودند! و اینک با به میان کشیدن «طرح معلم تمام وقت» می‌خواهند بیگاری کشیدن از معلمان را به‌صورت ۲۴ساعته در آورند! تا به این ترتیب مشکل کمبود معلم را نیز بدون استخدام معلمان جدید، از سر خود باز کنند.

 

معلمان شاغل، حامی تحصیل‌کردگان بیکار

هوشیاری معلمان آگاه و آزاده کشور که با پافشاری بر حقوق خود، بر حق استخدام جوانان تحصیلکرده هموطنشان نیز تأکید می‌کنند یکی از مهم‌ترین جلوه‌های همبستگی ملی معلمان است که در جریان قیام بزرگ مردم ایران می‌تواند سرمشق دیگر اقشار و طبقات مبارزی باشند که دست‌اندر کار قیام و انقلاب بزرگ مردم ایران‌اند.

 

عمده‌ترین خواسته‌های فرهنگیان شریف میهن

اضافه بر آزادی معلمان دستگیر شده و منتفی کردن طرح معلم تمام وقت، از دیگر خواسته‌های معلمان آزاده که در جریان اعتصاب امروز پیگیری می‌کنند، این موارد می‌باشد:

  • تامین معیشت معلمان
  • حفظ منزلت معلمان
  • آموزش رایگان
  • یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین است.

 

گستره اعتصاب امروز معلمان

تا زمان تنظیم این گزارش، خبر تظاهرات امروز معلمان در ۵استان‌ و دو شهرستان‌ شامل استانهای کرمانشاه، ارومیه، سنندج، مشهد، اردبیل و شهرهای مریوان و خرم‌آباد در فضای رسانه‌یی منتشر شده است.

 

نگاهی به حرکت‌های پیشین معلمان

گذشته از تمامی حرکات اعتراضی معلمان در سال‌های حاکمیت آخوندها، این قشر آگاه در سال ۱۳۹۷چند رشته حرکت اعتراضی سراسری داشته که اضافه بر بازتاب خبری، تاثیر گسترده اجتماعی در صحنه سیاسی ایران داشته است. از این دست حرکات اعتراضی معلمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۲۰اردیبهشت سال ۱۳۹۷اعتصاب سراسری معلمان در ۳۴شهر کشور

۲۲مهر سال ۱۳۹۷اعتصاب سراسری معلمان در ۱۰۳شهر کشور(این، یک اعتصاب متمرکز ۲روزه بود که بازتاب جهانی یافت)

۲۲آبان سال ۱۳۹۷اعتصاب سراسری معلمان در اکثر استانهای کشور

۲۲آذر ۱۳۹۷تظاهرات اعلام‌نشده معلمان و دانش‌آموزان همدان که با حرکت مشابه معلمان کرمانشاهی نیز همراهی شد

۲۹آذر ۱۳۹۷ تظاهرات اعتراضی معلمان اصفهان و یزد؛ در اصفهان جمع پرشمار معلمان، توجه رسانه‌ها را جلب کرد و بازتاب خبری یافت. معلمان آزاده اصفهان اعتراض خود را تا هفته اول دی‌ ادامه دادند. روز ۶دی نیروهای سرکوبگر رژیم با اسپری فلفل و گاز اشک‌آور تلاش کردند تجمع اعتراضی معلمان اصفهانی را پایان دهند.

۲دی ۱۳۹۷تجمع اعتراضی و تظاهرات معلمان آزاده و آگاه تبریز. این تجمع در سرمای صفر درجه و به‌رغم تلاش مأموران سرکوبگر رژیم با موفقیت برگزار شد

۱۹دی ۱۳۹۷در اصفهان معلمان در هوای بارانی در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم دست به اعتراض زدند

در تجمع دیماه، معلمان آزاده، پیشتاز و آگاه اصفهانی خطاب به سارقان انقلاب ایران فریاد می‌زدند: «قرار انقلاب ما این نبود، حبس و فساد و فقر و تبعیض نبود!»

روز ۲۰دی۹۷معلمان و فرهنگیان درکرمانشاه در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و همچنین بی‌پاسخ گذاشتن به مطالباتشان در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در این شهر تجمع کردند

ودر اردبیل در تاریخ ۲۰دی معلمان در جلوی آموزش وپروش دست به اعتراض زدند و پلاکاردهای با خود حمل می‌کردند که در آن خواستهای خودشان مطرح می‌کردند.

روز پنجشنبه ۱۸بهمن ۹۷معلمان آزاده اصفهان در یک تجمع اعتراضی در کنار زاینده روز مطالبات خود را مجدداً اعلام کردند.

 

شعارهای یک تجمع فرهنگیان

تجمع اصفهان که عمدتاً از آموزگاران زن تشکیل شده بود ضمن شعارهای صنفی خود شعار می‌دادند:

دشمن ما همین‌جاست دروغ میگن آمریکاست.

معلم کشاورز اتحاد اتحاد!

این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی

معلم می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد

معلم زندانی آزاد باید گردد

فریاد فریاد از این همه بیداد

نترسید نترسید ما همه با هم هستیم

تجمع‌های اعتراضی معلمان آزاده کشور که امروز در حداقل ۶نقطه برگزار شد، نشان‌دهنده قدرت و سطح آگاهی آموزگارانی است که اینک به‌حق در مقام پیشتازی حرکتهای اعتراضی قرار گرفته‌ و به دانش‌آموزانی فراتر از شاگران کلاس‌هایشان درس آزادی و آزادگی می‌دهند.

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات