728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی -سه‌شنبه 28فروردین 97

گزیده روزنامه های حکومتی
گزیده روزنامه های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی روز چهارشنبه 28فروردین «فرار» یا «اختفای» قاضی دژخیم مرتضوی تیتر مشترک و موضوع دعوای باندی شده است:

آرمان: احتمال رد پای احمدی‌نژاد در اختفای مرتضوی، تأسفی دیگر؛ معلوم نیست که مرتضوی ممنوع الخروج شده یانه

ابرار: یک نماینده:  سؤال از وزیران دادگستری و کشور در مورد «سعید مرتضوی»

ابرار:  یک نماینده: مخفی شدن مرتضوی پیش از ابلاغ حکم احتمالاً با مشورت احمدی‌نژاد بوده

صدای اصلاحات:  یک نماینده مجلس دو وزیر کابینه را به‌دلیل فرار سعید مرتضوی به مجلس دعوت کرد – احضار وزرای دادگستری و کشور به مجلس برای توضیح کامل درباره تحویل ندادن سعید مرتضوی به زندان است

 

روزنامه‌های باند روحانی فرار مرتضوی را ابزار حمله به باند رقیب کردهاند و روزنامه‌های باند خامنه‌ای در یک تناقض‌گویی آشکار از کارنامه وی دفاع کرده و نسبت به پیامدهای فرار او ابراز نگرانی کرده‌اند

ایران: چگونه ممکن است افکار عمومی و شاکیان خصوصی برتابند پس از ماه‌ها انتظار جهت اجرای عدالت، اینک که موعد اجرای حکم است، محکومی چون سعید مرتضوی براحتی از دست پر توان و شایسته دادستان کشور و قاضی اجرای حکم رهیده باشد و بمانند پرونده‌هایی چون موضوع خروج آقای خاوری، ابهامات و خسارات معنوی بسیاری را به انقلاب بار نماید.

آرمان: شاید این روز‌ها شایع‌ترین سؤال این باشد که مرتضوی کجاست؟ گرچه نام او برای اصحاب رسانه آشناتر است، هرکس که به‌نحوی با مرتضوی در ارتباط بوده از او به نیکی یاد نمی‌کند. مرتضوی که در دهه70با تکیه بر مسند قضا چندین روزنامه و نشریه را یک‌شبه به تعطیلی کشاند که اوج آنها به توقیف فله‌ای مطبوعات در سال 79مشهور شد. او در سال‌های میانی دهه 80دادستان تهران شد و فاجعه کهریزک در زمان او اتفاق افتاد. اکنون به جرم معاونت در قتل به 2سال حبس محکوم شده و روزگار دیگری را تجربه می‌کند و تصمیم گرفته خانه به دوش و دور از دسترس باشد. حال بسیاری از کسانی که طعم تلخ احکام او را چشیده‌اند منتظر اجرای حکم دادستان سابق و منفصل از خدمت تهران هستند...، اما نکته اینجاست که مرتضوی در حال حاضر کجاست؟ برخی اظهار می‌کنند که وی از کشور گریخته و برخی دیگر نیز می‌گویند او در داخل است و در جایی پنهان شده، هرچه باشد این پرسش در جامعه مطرح می‌شود که چرا نمی‌توان مرتضوی را یافت!

جوان: مرتضوی بهانه و کینه‌‌ورزی نشانه است!

قاعدتاً مرتضوی باید اکنون در زندان باشد، اما چون نیست بهانه به دست کینه‌ورزان قدیمی داده است!

بخش دیگری از دوره کاری مرتضوی در دهه 70و اوایل 80مربوط به مقابله با ضدانقلاب تابلودار، جاسوس‌های در سایه و براندازان آموزش‌دیده بود. زهرا کاظمی، جاسوس کانادایی یکی از این موارد است... دادستان اسبق تهران در برهه مسئولیت زیر بار اجرای یک تنه پروژه‌های مهم دیگری هم رفته که به مذاق زنجیره‌یی‌ها خوش نیامده است. زمانی که کشف حجاب، اولین بار کار ویژه اپوزیسیون خارج‌نشین با همکاری رسانه‌های غربی و پادوهای داخلی شده بود، مرتضوی حامی و مجری طرح ارتقای امنیت اجتماعی برای مقابله با این شبیخون بود.

سیاست روز: تراژدی این فتنه وقتی عمیق‌تر می‌شود که این ناپدید شدن بهانه‌یی می‌شود برای هر دوست و رفیق و دشمن برای بهره‌برداری دلخواه. «مرتضوی کجاست؟» این سوالی است که در چند روز اخیر بعد از این‌که سخنگوی قوه قضاییه در مورد دلایل عدم اجرای حکم سعید مرتضوی، گفت «گیرش نمی‌آوریم»، در رسانه‌های رسمی و غيررسمی مطرح است. چطور ممکن است متهمی در این سطح که حساسیت فوق‌العاده‌ای در افکار عمومی نسبت به آن وجود دارد به یک‌باره ناپدید شود و قوه قضاییه و دستگاههای انتظامی از موقعیت او بی‌خبر باشند؟...رسانه‌های معاند شروع به انتشار گسترده این خبر کردند و اینطور تلاش کردند تا القا کنند، افرادی که مدعی گیر آوردن سخت‌ترین جاسوس‌ها و تروریستها هستند یک خودی را در کشور گم! می‌کنند و با این روش بذر بی‌اعتمادی را بین افکار عمومی داخلی و خارجی نسبت به رفتارهای دستگاه قضا می‌پرورانند. این کار حتی با وام‌گرفتن اعتراضات دیگر محکومین قضایی برجسته شده و تلاش می‌شود قوه ‌قضاییه را زیر سؤال ببرد و ادامه فتنه‌ای باشد که چندی قبل در جهت تضعیف قوه ‌قضاییه از آن بهره گرفته شد.

واکنش مردم در کوچه و خیابان و شبکه‌های مجازی هم جالب بود، آنها یا شروع به پخش متنهای طنزی کردند حقیقتی تلخ در آن نهفته بود و حتی عده‌یی با چاپ اعلامیه دنبال محکوم ناپدید شده گشته و عده‌یی هم برای مرتضوی نگران شدند!

همین طنز تلخ و متن‌ها و جوک‌های مردمی خود نشان از واقعیتی عمیق و به سخره گرفتن قاصران را می‌رساند... اما همه این اتفاقات و همه سوء‌استفاده‌هایی که از ناپدید شدن مرتضوی صورت گرفته است شاید به بی‌تدبیری قوه ‌قضاییه هم در اطلاع‌رسانی و هم در پاسخ عجیب به خبرنگاران مبنی بر این‌که این متهم را گیر نیاوردن! باز می‌‌گردد. البته این بی‌تدبیری با سکوت ادامه داد ضابطان در حالی ادامه می‌یابد که اعتماد مردم به دستگاه قضایی را نشانه رفته است... ناپدید شدن قاضی متخلفی که اتهامش ثابت شده و سال‌ها در دستگاه قضایی مشغول بوده می‌تواند پیام تلخی را به مخاطبان منتقل کند و آن زیر سؤال بردن عدالت قضایی و صدور حکم بی‌طرفانه است! اگر باور کنیم مرتضوی بابت محق دانستن خود ناپدید شده تمام قضاوتهایی که او در طول قضاوتش می‌کرده زیر سؤال خواهد رفت و شاید نیازمند بازنگری اساسی باشد!

 

در روزنامه‌های باند روحانی موضوع حمله آمریکا به سوریه موجب ابراز شک به روسیه و هشدار به نظام و پیشدستی در مذاکره و سازش شده است:

ابتکار: سرمقاله: جنبه‌های تهاجم محدود به سوریه

حمله موشکی و هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به مواضعی در سوریه، بیش از آن‌که صحنه‌ای از یک رویارویی تازه را میان قدرتهای جهانی در این کشور سبب شود، نمایشی از تهاجم محدود با اهدافی معلوم بود...مهمتر از همه اما سکوت و مصون ماندن پایگاههای روسیه در حمله شنبه گذشته به سوریه بود. این وضع و روشن نبودن دلایل آن، دیگر متحدان روسیه را دچار تردید جدی می‌کند که مواضع مسکو در آینده تا چه میزان به موازین جاری در یک اتحاد واقعی وفادار است؟ ایران، حزب‌الله و دولت بشار اسد در این‌باره پاسخ‌های روشن را از مسکو باید طلب کنند. تهاجم شنبه گذشته به سوریه اگر چه محدود و بدون دستاورد نظامی روشن بود اما آثار و تبعات آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

شرق: سرمقاله: متفقین در برابر سوریه

روسیه به‌عنوان دوست اسراییل در این باب با آنها اختلافی ندارد و دنبال منافع خود در پایگاه لاذقیه است و شاید به سازشی برای لغو تحریم‌هایش تن دهد. ترکیه نیز در هر حال عضو ناتو و نیز دارای روابط گسترده با اسراییل است. تصور نمی‌رود روسیه خطر مقابله با آمریکا را برای حفاظت از سوریه یا بشار بپذیرد. ایران در مقطعی حساس قرار دارد. سخنان تهدیدآمیز رئیس‌جمهور آمریکا که ضمن امکان‌پذیربودن راه‌آمدن با روسیه و ایران به عدم امکان آن نیز اشاره کرد، فضای جدیدی را نشان می‌دهد. اکنون، ایران در سوریه موقعیتهایی دارد که می‌تواند از آن به نوعی استفاده کند که مستلزم مذاکره است.

 

در یک روزنامه باند روحانی برادر رفسنجانی  با یادآوری بحرانهای گریبانگیر نظام توصیه به «تنش زدایی منطقه‌یی» کرده است:

آرمان: محمد هاشمی: قطعاً با توجه به منابع محدودی که دولت در اختیار دارد فقرزدایی و تحقق سایر برنامه‌های دولت امکانپذیر نیست.

سیاست تنش‌زدایی مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در دولت سازندگی بسیار موفق بود اکنون روحانی برای خروج از بحران در سیاست خارجه ناگزیر باید این سیاست را در دستور کار وزارت‌خارجه قرار دهد. زیرا در دوران سازندگی به‌دلیل وجود سیاست تنش‌زدایی روابط ایران با بسیاری از کشورها اعم از کشورهای حوزه خلیج‌فارس، اروپا و آسیا و... بهبود پیدا کرد.

بنابراین شرایط کنونی در منطقه بسیار دشوار شده است. به همین دلیل راه موفقیت روحانی بازگشت به سیاست تنش‌زدایی مرحوم آیت‌ا... هاشمی است. لازم نیست که این سیاست در سطح جهان مورد اجرا قرار بگیرد بلکه ایران می‌تواند در وهله نخست با کشورهایی که روابط دوجانبه دارد، تعاملاتش را بهبود و افزایش دهد. همچنین ایران باید با استفاده از سیاست تنش‌زدایی روابطش را با کشورهای منطقه ترمیم ببخشد و معادلات اقتصادی و فرهنگی خود را افزایش دهد. امروز در دیپلماسی، تعامل با جهان امری بسیار مهم برای همه کشورهای توسعه یافته محسوب می‌شود به همین دلیل باید مبنای استراتژی سیاست خارجه تنش‌زدایی باشد

 

در روزنامه‌های حکومتی روز چهارشنبه تناقض‌گویی در مورد برجام دیده می‌شود:

اقتصادپویا: تلگرام هر آن ممکن است مسدود شود

اعتماد: چالشهای پیش روی « سروش»

تلگرام در برزخ

از همان روز‌های نخست که موضوع استفاده از پیام‌رسانهای داخلی مطرح شد، افکار عمومی میل چندانی به این کوچ نشان نداد. عامل اصلی این عدم رغبت کاملاً مشخص بود. این عدم رغبت با انتشار نقطه‌ضعف‌های متعدد پیام‌رسانهای داخلی به‌ویژه سروش بیش‌از‌پیش تشدید شد. نگرانی دیگری در میان مردم وجود داشت. آن نگرانی، نظارت نیروهای امنیتی و نظارتی بر این پیام‌رسانها بود.

مدیر پیام‌رسان سروش در واکنش به این نگرانی‌ها گفته است که اطلاعات کاربران در اختیار هیچ نهاد امنیتی و نظارتی قرار نمی‌گیرد مگر با حکم قضایی. اما همین اظهارنظر موجب تشدید تردید مردم شد. به واسطه‌این‌که این نرم‌افزار‌ها در داخل کشور وجود دارد، مسیر برای اخذ حکم قضایی هموار است و این نگرانی وجود دارد که این نرم افزار‌ها به‌راحتی اطلاعات کاربران را در اختیار برخی نهاد‌های نظارتی قرار دهند.

مدیر پیام‌رسان سروش روز گذشته در مصاحبه‌یی که با خبرگزاری فارس انجام داد، نشان داد نگرانی افکار عمومی چندان هم بی‌جهت نبوده است. «سید میثم سید صالحی» در پاسخ به سوالی درباره نگرانی کاربران از شفاف نبودن حریم شخصی در پیام‌رسانهای داخلی، گفت: «از یک هفته پیش که با تصمیم قوه قضاییه حریم شخصی در فضای مجازی ذیل ماده ٢٥قانون اساسی قرار گرفت و رهبری نیز فتوا دادند که تعرض به حریم شخصی در فضای مجازی حرام است دیگر با خیال راحت به هیچ‌یک از درخواست‌های امنیتی پاسخ نداده‌ایم اما پیش از این درخواستهایی آمده بود که پاسخ داده نشده و به‌دلیل پاسخ ندادن نیز تحت فشار بودیم.»

سوالی که پیش می‌آید آن است که این فشار‌ها برای به دست آوردن چه اطلاعاتی از کاربران بوده است؟

با وجود تبلیغات وسیع نرم‌افزار‌های داخلی مشابه تلگرام در صدا و سیما و حتی اجبار برخی ارگانها بر ممنوعیت استفاده از تلگرام، به‌نظر می‌رسد پروسه این کوچ اجباری طولانی شده و برخی در ساختار قدرت تلاش دارند این پروسه را با فیلترینگ تلگرام سرعت ببخشند. برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که «تلگرام» اردیبهشت ایران را نخواهد دید و به‌زودی از دسترس کاربران خارج می‌شود.

در همین راستا سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی از عدم انسداد تلگرام خبر داد. او در مصاحبه رادیویی روز گذشته خود گفت: من از پیام‌رسان تلگرام و شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده می‌کنم و بنا‌به تعهدی که به پیام‌رسانهای داخلی دارم از آنها نیز استفاده می‌کنم. فیروزآبادی با اشاره به بحث فیلترینگ تلگرام افزود: تلگرام مسدود نمی‌شود و تاریخی برای مسدود کردن پیام‌رسان تلگرام مطرح نشده اما هر لحظه ممکن است شرایطی برای انسداد تلگرام پیش بیاید؛

حال سوالی که پدید می‌آید آن است که آیا انسداد با فیلترینگ متفاوت است؟ درصورتی که یک اپلیکیشن مسدود شود، کاربر به هیچ عنوان امکان دسترسی به آن را نخواهد داشت اما اگر این اپلیکیشن فیلتر شود، کاربر با استفاده از فیلترشکن به‌راحتی می‌تواند از آن برنامه استفاده کند لذا این ابهام در سخنان دبیر شورای عالی فضای مجازی وجود دارد که عدم انسدادی که مطرح شده به‌معنای فیلتر شدن است یا خیر، پیش از این در خبر‌ها آمده بود، تلگرام به‌نحوی فیلتر خواهد شد که در صورت استفاده از فیلترشکن نیز فعال نخواهد شد. با توجه به سخنان فیروزآبادی و صحبت از عدم انسداد به‌نظر می‌رسد مقرر شده شرایطی فراهم شود که تلگرام با فیلترشکن فعال باشد تا کوچ به پیام‌رسانهای داخلی با نظم بیشتری انجام شود. نکته‌یی که نباید از آن غافل شد، استفاده بیش از ٣٠میلیون ایرانی از تلگرام است که بخش قابل توجهی از این جمعیت را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. جوانانی که اگر قصد ترک تلگرام را نداشته باشند با استفاده از فیلترشکن به آن ورود خواهند کرد. فیلترشکنی که دیگر مرزی برای فضای مجازی در نظر نمی‌گیرد....

 

ارگان ولی‌فقیه ارتجاع، بحرانهای اقتصادی کشور را بر سر باند رقیب زده و بر سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود تأکید کرده است:

در هفته‌های اخیر دو اتفاق مهم و کلیدی در داخل و خارج ایران رخ داد که در یک نگاه کلان و اصولی در اصل یک اتفاق است اما در دو سیرت مختلف خود را به ما نشان داده است. با این‌که این دو اتفاق یگانه است، اما رویکرد اتخاذ شده درباره آن، دوگانه است و طبیعتاً در هر میدان، نتیجه مختلفی حاصل شده است.

وجه نخست رخداد، اتفاقات تازه و کلیدی در جنگ سوریه بود. نبرد نیابتی‌ها با دولت قانونی سوریه در حالی وارد هشتمین سال خود شده که آمریکایی‌ها با هزینه‌ کرد میلیاردها دلار، به اقرار صریح‌ترامپ هیچ نتیجه‌یی در آن میدان به دست نیاورده... وجه دوم رخداد، تلاطم ارزی در هفته‌های اخیر بود. رخداد تلخی که ارزش پول ملی را تا 60درصد کاهش داد و موجب تشویش و نگرانی مردم و به‌خصوص قشر ضعیف جامعه شد. این یک عملیات مهم آمریکایی‌ها بود که با بی‌تدبیری دولت، اثری اینگونه گذاشت. باز ممکن است عده‌یی (حتی به‌عنوان مخالف دولت) بگویند ماجرای اخیر ارزی، ربطی به آمریکا ندارد! اما باید گفت کمترین تردیدی در این موضوع، نشان از نشناختن جبهه وسیع نبرد و بی‌خبری از اظهارات آشکار مقامات آمریکایی است... ما در این جبهه نتوانستیم واکنش مناسب و به‌نگامی داشته باشیم و به‌اصطلاح نظامی«تک دشمن» مؤثربود... در جبهه ارضی، فرماندهان ما حرف گوش کردند،کمر بستند

اما در جبهه ارزی، آن نصایح عملیاتی نشد. نه در این دولت و نه در دولت قبل. مقامات ما هم‌چنان فکر می‌کنند که شکستن آقایی دلار یعنی به جای دلار، یورو مصرف کنیم!

نتیجه هر دو میدان پیش روی ماست. ما در یک نبرد هستیم، اما دو راهبرد در پیش گرفته‌ایم.

 

سایر عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز چهارشنبه شامل جدالهای باندی، بحرانهای اقتصادی – اجتماعی، فساد و انزوای منطقه‌یی و جهانی است:

ابرار: یک نماینده: فشار زیادی به مردم زلزله‌زده تحمیل می‌شود

ابرار اقتصادی: جزئیات بزرگترین پرونده قاچاق خودرو  منتشر شد؛ واردات قاچاق 6481دستگاه خودرو با ثبت سفارش غیرقانونی

اقتصاد پویا: عملکرد 20بانک بورسی در شاخص کفایت سرمایه: فقط بانکهای پارسیان، کارآفرین، سینا و خاورمیانه استاندارد هستند

اعتماد: چالشهای پیش روی «سروش»، تلگرام در برزخ

 جوان: سناتور آمریکایی: برجام را پاره و اسد را ترور کنید

خراسان: حمایت لفظی وزیران خارجه اروپا از برجام همزمان با رایزنی برای تحریم

رسالت: معاون وزیر راه: 500هزار مهندس ساختمان بیکارند

صدای اصلاحات:  بحران کودک همسری در کشور: ازدواج 960کودک زیر 10سال

عصر ایرانیان:  غم نامه رکود در سال حمایت ازکالای ایرانی

عصرایرانیان: یک بام و دو هوای اروپا رد آستانه ضرب الاجل ترامپ

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات