728 x 90

معلمان در هفته سوم دیماه

تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان کرمانشاه در مقابل آموزش و پرورش استان
تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان کرمانشاه در مقابل آموزش و پرورش استان

حرکت اعتراضی معلمان در هفته سوم دیماه ۹۷ کماکان ادامه دارد.

در روزهای ۱۹ و ۲۰دی اعتراض معلمان در شهرهای اصفهان و کرمانشاه و اردبیل بر گزارشد.

در اصفهان معلمان در هوای بارانی در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم دست به اعتراض زدند، این معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق و پاسخ نگرفتن سایر مطالباتشان تجمع کرده بودند.

رژیم آخوندی گله‌های موتورسوار و مأموران سرکوبگر انتظامی خود را به خیابانها آورده بود تا مانع شکل‌گیری این اعتراض و گسترش آن شود. اما معلمان و فرهنگیان اصفهان بدون توجه به حضور این مأموران، تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.

همچنین در روز ۲۰دی ۹۷ معلمان و فرهنگیان در کرمانشاه در اعتراض به پرداخت نشدن ۲ماه حقوق و همچنین بی‌پاسخ گذاشتن به مطالباتشان در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در این شهر تجمع کردند. شعارهای معلمان در این تجمع عبارت بود از:

دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند!

یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه!

در اردبیل در تاریخ ۲۰دی معلمان در مقابل اداره آموزش و پروش دست به اعتراض زدند و پلاکاردهایی با خود حمل می‌کردند که در آن خواسته‌هایشان را مطرح کرده بودند.

 

خواسته‌های معلمان

تجمعات معلمان به‌منظور دریافت پاسخ به مطالبات گذشته و تعیین‌تکلیف مشکلاتی است که پیگیری می‌کنند. مانند پرداختن نشدن دستمزدهایشان و مطالبات معوقه قبلی.

لازم به یادآوری است که معلمان در ماه‌های گذشته دست‌کم چند بار در اعتراض به وضعیت و شرایط خود دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند. آنها گفته‌اند که رژیم خواسته‌های‌شان مانند افزایش حقوق و بهبود وضع معیشتی، بهبود وضعیت بیمه، مقابله با کالایی‌سازی و خصوصی‌سازی آموزش و آزادی فعالان فرهنگی زندانی را بی‌پاسخ گذاشته است.

 

سابقه حرکت‌های اعتراضی معلمان در سال ۹۷

معلمان از قشرهای پیشتاز حرکت‌های اجتماعی در ایران هستند که چه در مقابله با دیکتاتوری سلطنتی و چه در مقاومت و ایستادگی در برابر دیکتاتوری ارتجاعی آخوندها، سابقه‌ای طولانی دارند.

گذشته از تمامی حرکات اعتراضی معلمان در سال‌های حاکمیت آخوندها، این قشر آگاه در سال ۱۳۹۷ چند رشته حرکت اعتراضی سراسری داشته که اضافه بر بازتاب خبری، تاثیر گسترده اجتماعی در صحنه سیاسی ایران داشته است. از این دست حرکات اعتراضی معلمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۲۰اردیبهشت سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در ۳۴شهر کشور

۲۲مهر سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در ۱۰۳شهر کشور(این یک اعتصاب متمرکز ۲روزه بود که بازتاب جهانی یافت)

۲۲آبان سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در اکثر استانهای کشور

۲۲آذر ۱۳۹۷ تظاهرات اعلام‌نشده معلمان و دانش‌آموزان همدان که با حرکت مشابه معلمان کرمانشاهی نیز همراهی شد

۲۹آذر ۱۳۹۷ تظاهرات اعتراضی معلمان اصفهان و یزد؛ در اصفهان جمع پرشمار معلمان، توجه رسانه‌ها را جلب کرد و بازتاب خبری یافت. معلمان آزاده اصفهان اعتراض خود را تا هفته اول دی‌ ادامه دادند. روز ۶دی نیروهای سرکوبگر رژیم با اسپری فلفل و گاز اشک‌آور تلاش کردند تجمع اعتراضی معلمان اصفهانی را پایان دهند.

۲دی ۱۳۹۷ تجمع اعتراضی و تظاهرات معلمان آزاده و آگاه تبریز. این تجمع در سرمای صفر درجه و به‌رغم تلاش مأموران سرکوبگر رژیم با موفقیت برگزار شد.

 

نتیجه‌گیری

معلمان پیشرو و آگاه ایران پس از برگزاری ۳حرکت اعتراضی متمرکز در سال جاری در ماه‌های اردیبهشت، مهر و آبان، از ماه آذر با برگزاری حرکت‌های اعتراضی استانی و منطقه‌ای، روند حرکت‌های اعتراضی خود را تغییر دادند.

معلمان همچنین در دیماه نیز به اعتراضات خود به‌رغم سرکوب از سوی رژیم ادامه دادند و موفق شده‌اند حرکات اعتراضی خود را با روندی رو به‌رشد، تداوم بخشند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f1f52edb-d731-49ac-8211-9962dc1f3dc8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات