728 x 90

«همه چیز الحمدالله در کنار هم مهیا است»!

قیمت نفت به کمتر از ۱۵دلار در هر بشکه رسیده
قیمت نفت به کمتر از ۱۵دلار در هر بشکه رسیده

در سال ۹۸درآمد نفتی رژیم حدود یک‌سوم مبلغی بود که در بودجه این سال پیش‌بینی شده بود، این در شرایطی بود که قیمت نفت تا این حد سقوط نکرده بود، اما اکنون که تحریم‌ها سفت و سخت‌تر است و قیمت نفت به کمتر از ۱۵دلار در هر بشکه رسیده شرایط بسا وخیم‌تری در انتظار رژیم آخوندی است.

 

با این وجود آخوند حسن روحانی بر همان سیاق دروغ‌درمانی‌های وقیحانه در رابطه با صنعت نفت به‌ گزافه‌ گفت: «تمام همه چیز الحمدالله در کنار هم مهیا است تمام پالایشگاههای ما تمام چاه‌های نفت ما تمام مراکز تولید برق ما نیروگاههای ما تصفیه خانه‌های آب ما همه در سراسر کشور سیستم بزرگ حمل‌ و نقل کشور ما همه سر کار هستند همه آماده هستند همه فعال هستند». (تلویزیون شبکه خبر ۹فروردین ۹۹)

 

واقعیت این است این ادعاها آن‌قدر رسواست که حتی خودیهای نظام هم به‌ناگزیر آن را به‌چالش می‌کشند، آن‌چنانکه یک عضو مجلس ارتجاع به نام جلال میرزایی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت: «در کنار افت شدید درآمدهای حاصل از فروش نفت خام به‌دنبال تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت به‌دنبال شیوع کرونا باید توجه کنیم که وصول سه ماه از درآمدهای مالیاتی دولت نیز در شرایط کنونی دشوار است. یعنی یک چهارم درآمدهای مالیاتی دولت اکنون تحت تاثیر است. از سوی دیگر با کاهش فروش فرآورده‌های نفت خام چه در داخل و چه در حوزه صادرات روبه‌رو هستیم».(ایسنا ۱۰فروردین ۹۸)

آخوند روحانی از یک‌طرف مدعی است که همه چاههای نفت و درآمدهای نفتی و مراکز تولید برق و غیره، حی و حاضر سرجایشان هستند و هیچ کمبودی نیست، اما از طرف دیگر کارشناسان رژیم تصویر سیاهی را از «افت شدید درآمدهای نفتی و مالیاتی» ارائه می‌دهند.

 

دولت روحانی در بودجه سال ۹۸صادرات ۱.۵میلیون بشکه نفت با قیمت بشکه‌ای ۵۰دلار در نظر گرفت اما درآمد آن از نفت یک‌سوم میزانی بود که در بودجه در نظر گرفته شده بود.

در بودجه سال ۹۹ نیز قیمت نفت بشکه‌ای ۵۰دلار و میزان صدور آن یک میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده که به‌گفته کارشناسان متعدد رژیم و عمده نمایندگان مجلس ارتجاع هم به‌لحاظ قیمت و هم به‌لحاظ میزان صدور نفت این برآورد خیالی و وهمی است، به‌خصوص که قیمت نفت اکنون به‌زیر ۱۵دلار در هر بشکه رسیده و کارشناسان می‌گویند تا ۱۰دلار هم کاهش پیدا می‌کند. قیمتی که دیگر برای رژیم دخلش به خرجش نمی‌ارزد.

ضمن این‌که در رابطه با فروش فرآورده‌های نفتی در داخل کشور هم بحران جدی است. خبرگزاری ایلنا به‌نقل از اسدالله قلی‌زاده، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فروشندگان فرآورده‌های نفتی ایران، نوشت: «احتمالا ۷۰درصد پمپ‌ بنزین‌ها تعطیل می‌شوند. چون به‌دلیل کرونا و کاهش ترددات، بنزین سوپر عملاً صفر شده و فروش گازوییل تا ۷۰درصد کاهش یافته».(ایلنا ۹فروردین ۹۹)

 

عباس عبدی، یکی از مهره‌های باند به مغلوب در نوشته‌ای با عنوان «ناتوانی ایران در آینده نگری»، چشم‌انداز و آینده‌ای تیره وتاری را برای رژیم در زمینه‌های مختلف در سال ۹۹ ترسیم کرده و در رابطه با درآمد نفتی رژیم هم نوشته است: «برای نمونه اگر نتوانیم صادرات نفت داشته باشیم، چگونه می‌خواهیم روی درآمدهای آن برنامه‌ریزی کنیم؟ اگر ندانیم قیمت آن چقدر است یا اگر نتوانیم پول فروش آن را در اختیار بگیریم این عامل از سبد آینده‌نگری ما حذف می‌شود و ممکن است در نهایت متغیر چندانی برای آینده‌نگری و برنامه‌ریزی باقی نماند. بنابراین فقدان کنترل بر عوامل مؤثر بر آینده و برنامه‌ریزی نیز یکی از ریشه‌های بی‌توجهی به آینده‌نگری و نشان‌دهنده ضعف ما است. آیا می‌توانیم بر این ضعف خود در سال ۱۳۹۹ فایق آییم؟».(سایت همشهری آنلاین ۲۹اسفند ۹۸)

درآمد ناچیز دولت روحانی از فروش نفت در شرایطی است که روزبه‌روز اندک کارخانه‌ها و کارگاههای تولیدی باقیمانده هم در حال ورشکستگی و تعطیلی هستند و با گرانی و تورم فزاینده چشم‌اندازهای اقتصادی هر روز وخیم‌تر می‌شود.

 

در این وضعیت آخوند روحانی طبق معمول تلاش می‌کند تا صورت خود را در همه زمینه‌ها با دروغ گویی سرخ نگاه‌ دارد.

اما واقعیت این است که بحرانهای مختلف از جمله بحران اقتصادی را نمی‌توان با شیادی و دروغ گویی و گزافه‌گویی حل و فصل کرد.

آری، راه‌حل واقعی که همان سرنگونی است در اختیار مردم و مقاومت مردم ایران است.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b248da29-a22d-469b-a91e-aee89feacaba"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات