728 x 90

اعتیاد در ایران

یکی از معضلات اجتماعی در ایران اعتیاد می‌باشد، بر اساس آمارهای رسمی رژیم ایران، بیش از ۲میلیون و ۸۰۸هزار معتاد در ایران وجود دارد.

آمار کسانی که به گفته‌ٔ منابع رژیم تفننی مصرف می‌کنند بسیار بیشتر از این رقم می‌باشد. ۱۰درصد معتادان را زنان تشکیل می‌دهند که باز هم با آمارهای واقعی فاصله دارد، اما دردناکتر این‌که در ایران سالانه ۷۵۰۰نوزاد معتاد به دنیا می‌آید یعنی روزانه بیش از ۲۰نوزاد معتاد.(سایت تابناک ۵اسفند ۱۳۹۶)

علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر، در بارهٔ آمار معتادان گفت: «دوست ندارم سیاه‌نمایی کنم، برای سال ۹۰ آمار ۴میلیون مصرف‌کننده در کشور حقیقت داشت که اجازه انتشار ندادند.(سایت حکومتی سلامت نیوز ۶تیر ۱۳۹۵)

این آمار وضعیت بسیار دردناک شیوع اعتیاد در کشور را نشان می‌دهد، نکته‌ٔ ابهام‌برانگیز این است که با توجه به نوسانات ارزی و گرانی سرسام‌آور اما قیمت مواد مخدر در ایران گران نشده است.

سعید صفاتیان، از مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۳۱مرداد گفت:‌ «اخیراً با وجود نوسانات ارزی، در حالی که همه انتظار داشتند قیمت مواد مخدر هم حداقل د۲برابر شود، اما این اتفاق رخ نداد».

گردش مالی مواد مخدر در ایران عدد بسیار بزرگی است،‌ سعید صفاتیان در ادامه افزود: «اقتصاد مواد مخدر، ستون اصلی پولشویی است و سالانه حدود ۸۰هزار میلیارد تومان پولشویی مواد مخدر در ایران رخ می‌دهد که عدد بسیار بالایی است و شاید به اندازه بودجه چند وزارتخانه باشد».

این میزان پول نزدیک به ۲برابر میزان یارانه‌ٔ نقدی در ایران است.

این سودی است که سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در قاچاق مواد مخدر تصاحب می‌کنند و هرگز حاضر نیستند از آن دست بکشند لذا به گسترش آن کمک می‌کنند. به‌طوری‌که از سال ۱۳۹۰ تا الآن آمار معتادان ۲برابر شده است.

با گسترش اعتیاد آن‌ هم با مواد مخدر ارزان تقریباً تمام اقشار جامعه را دربرگرفته ‌است،‌ پدیده‌ٔ نادری در ایران آخوندزده رخ داده است و آن هم اعتیاد ملی‌پوشان ورزشی است. در هر کشوری ملی‌پوشان آن، الگو و سرمشق جوانان هستند اما خلافت خامنه‌ای، فروپاشی جامعهٔ ایران را هدف خودش قرار داده است.

«ملی‌پوش معتاد»، واژه‌ای که نشان از عمق فاجعه آسیب‌های اجتماعی در جامعهٔ ایران است.

یکی از فوتبالیست‌های سابق(نیما نکیسا) در این خصوص آماری ارائه داده است:

«۱۷درصد باز یکنان ملی ۱۵سال گذشته ما که در رده‌های نوجوانان، جوانان، امید به تیم ملی دعوت می‌شدند الآن معتاد هستند»!(فرتاک نیوز ۲آذر ۹۷)

این آمار بیان فاجعه‌ای است که در دل جامعهٔ ایران رخ داده است، نکته‌ٔ قابل تأمل این‌که یکی از راههای مقابله با گسترش اعتیاد به مواد مخدر، توسعه ورزش است، اما در ایران آخوندزده موضوع به‌کلی متفاوت است.

مواد مخدر ارزان که قاچاق آن در اختیار سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات است، در انبوه مشکلات اجتماعی و اقتصادی ضرب شده و تبدیل به یک هیولایی شده که تا بالاترین سطح ورزشکاران را هم بیمار و آلوده کرده‌ است.

بزرگترین جنایت این رژیم نابودی سرمایه‌های اجتماعی و انسانی این مرز و بوم است، فاجعه‌ای که در هیچ جای جهان دیده نشده است.